عنوان مقاله: ابن سینا و نظر او در باب تاثیرپذیری نبض از عشق

در طب سنتی کارهای علمی بسیار گسترده ای در طول تاریخ انجام شده است. این فعالیت جنبه علمی داشته و گاها به صورت مقالات و کتابهایی منتشر شده است. در این بخش از سایت ما تصمیم داریم تعدادی از این مقالات را برای استفاده عموم منتشر کنیم. ان شاالله که مفید واقع گردد. مقالات منتشر شده تمام مقالات مستند علمی و ملی می باشند و ما هیچ تعهدی در مورد محتوای مقالات عرضه شده نداریم. مقالات به صورت پی دی اف در سایت منتشر میشوند و شما میتوانید با دانلود آن مقاله را مطالعه کنید.


 چکیده مقاله:

نبض به عنوان شریان حیاتی بشر، نقشی تعیین کننده در ارگانیزم بدن دارد. اهمیت این مساله زمانی روشن میشود کـه بدانیم اطبای گذشته، علی الخصوص شیخ ابوعلی سینا، نبض و گـرفتن آن را هنگـام بیمـاری در تشـخیص نـوع درد لازم و ضـروری میداند و از رهگذر این عامل بیرونی است که میتوان پی به حالات روحی و نفسانی اشخاص و افراد برد.
گرچه پیرامون نبض و شناخت رگ و احوال خاص آن تحقیقاتی صورت گرفته است. لیکن باید از این نکتـه غافـل نمانیم که در باب تاثیر حالات روحی بر چگونگی عملکرد نبض مطالعه ای جامع صورت نپذیرفته است. ما در این تحقیق برآنیم تـا بـا استفاده از مطالعه کتب و آثار حکما و اطبای گذشته علی الخصوص بوعلی سینا به پاره ای از نظرات وی در رابطه با نـبض و نفـس و تاثیر نفس بر چگونگی عملکرد نبض بپردازیم.
در این مقاله نظرات شیخ الرئیس در مورد نفس، نبض و عشق با لحاظ آرای فلسفی و طبی این شهیر مورد بررسی قرار گرفتـه است که حکایت از وسعت و دقت نظر حکیم، در باب نحوه ارتباط این سه عامل و عنصر اساسی شخصیت انسان میکنـد. ابـن سـینا بر این عقیده است که با رسیدن مزاج به مرحله خاصی که استعداد آن را داشته باشد، نفس انسانی از واهب الصور به کالبد این موجـود افاضه میشود و این هسته مرکزی، محرک تمام قوا و انفعالات موجود در بدن است. شیخ آغاز ارتباط نفـس و بـدن را درهمـین بـدو حدوث نفس و دراصل، بدو افاضه شدن آن میداند. در طول حیات هم به نحو ملموسی این تعاملات قابل تبیـین اسـت چنانچـه وی اشاره میکند که با تفکر در عظمت خلقت، میتوان آثار این تفکر را بر ظاهر بدن که مثلاً همان راست شدن موی بدن است مشاهده کرد.

دانلود مقاله: ابن سینا و نظر او در باب تاثیرپذیری نبض از عشق

سایت بانک بذر گیاهان دارویی


برای خرید بذور گیاهان دارویی با مهندس قنبری به شماره تماس ۰۹۳۸۰۶۲۶۸۲۲ و ۰۹۱۴۴۹۳۶۱۳۳ و ۰۲۱۷۷۵۲۶۷۴۲ تماس حاصل فرمایید. شرایط خرید در زیر توضیح داده شده است.


نحوه فروش: فروش به صورت نقدی می باشد. در صورتی که امکان خرید حضوری نداشته باشید میتواند با واریز مبلغ بذر و هزینه ارسال به شماره کارت ۶۰۳۷۹۹۷۲۱۹۸۹۲۷۸۴ بنام مهدی قنبری، بانک ملی و ارسال ادرس و کد پستی خود به شماره تلفن ۰۹۳۸۰۶۲۶۸۲۲ نسبت به دریافت مرسوله خود از طریق پست یا باربری منتظر بمانید.

نحوه ارسال: ارسال به صورت پشت پیشتاز و باربری می باشد.

نوع بسته بندی: بسته بندی بذور کاملا استاندارد بوده و در ظروف پلاستیکی و فلزی می باشد.

آدرس دفتر و شماره تماس بانک بذر هربال مارکت برای خرید عمده و حضوری: برخی از مشتریان تمایل دارند برای خرید به صورت حضوری اقدام کنند. این قبیل از مشتریان میتوانند با مراجعه به آدرس تهران، خیابان شریعتی، سه راه طالقانی، خیابان خواجه نصیر طوسی، ساختمان شادی، پلاک ۲۱۹، واحد نهم، طبقه پنجم با هماهنگی قبلی برای خرید تشریف بیاورند. شماره تلفن هماهنگی ۰۲۱۷۷۵۲۶۷۴۲ و ۰۹۳۸۰۶۲۶۸۲۲ می باشد. 

لیست مقالات مرتبط با طب سنتی به صورت پی دی اف

واژه گزینی برخی کلمات و اسامی مربوط به گیاهان دارویی
دلهره و اضطراب و مؤثرترین روش درمان آن
رمضان و بیماران مبتلا به سنگ مجاری ادراری از دیدگاه طب سنّتی ایران
بررسی مفرحات و نقش آنها در تغذیه و زندگی سالم بر اساس طب ایرانی
در مورد خواص گیاه دارویی بادرنجبویه
مقایسه ماءالشعیر سنتی و ماءالشعیر صنعتی
در مورد مصرف گیاه دارویی اسطوخودوس و خواص دارویی آن
در مورد خواص مصرف انگور و خواص دارویی آن
در مورد گیاه دارویی بابونه و خواص دارویی آن
پیشگیری از بوی بد دهان در روزه داران از دیدگاه طب سنّتی ایران
در مورد سیب و خواص اون
در مورد صبر زرد یا آلوئه ورا
خارشتر و ترنجبین
ابوالقاسم الزهراوی: بنیانگذار دانش جرّاحی در جهان اسلام
بابونه در متون طب سنتی ایران و اسلام
روشهای کنترل حشرات با استفاده از گیاهان دارویی در طب سنتی ایران
در مورد انواع و ترکیبات دارویی آویشن در ایران و کتب طبی
ابن سینا و نظر او در باب تاثیرپذیری نبض از عشق
, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
درباره مدیریت سایت

5 دیدگاه در ابن سینا و نظر او در باب تاثیرپذیری نبض از عشق

[بالا]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *