شناسنامه بذر گیاهان دارویی

داشتن دانشی عمیق از گیاهان و اختصاصا از بذور گیاهان دارویی ضروری می باشد. این دانش به ما کمک میکند تا در شناسایی گونه های خاص و تازه کشف شده یا به اشتباه شناسایی شده موفق تر باشیم. در علم تاکسونومی یا گیاهشناسی سیستماتیک، گیاهان مشابه و نزدیک به هم در یک طبقه قرار میگیرند. این گروه ها یا طبقات به نامهای تیره، جنس، گونه و برخی طبقات جزئی تر تقسیم بندی میشوند. در مورد بذور نیز از انها به عنوان یک فاکتور شناسایی گیاهان میشود نام برد.

هر بذر، از یک تخمدان بالغ که حاوی جنین و لایه های حفاظتی و ذخیره های غذایی به عنوان اندوسپرم می باشد تشکیل شده است. هر بذری بر اساس تفاوت های ظاهری و درونی خود طبقه بندی میگردد. اغلب این طبقه بندی ها دارای مزیت های مختلفی می باشند که سازمانها یا شرکت ها با توجه به نیاز خود آنها را طبقه بندی میکنند اما در حالت کلی برخی خصوصیات ظاهری و درونی مانند انچه که در زیر آمده است بعنوان فاکتورهای شناسایی و طبقه بندی استفاده میشود.

 • اندازه، شکل و رنگ بذر
 • حالت و الگوی خطوط روی بذر، لبه ها، خال ها و خارهای سطحی پوست بذر
 • شکل و نحوه قرار گیری زوائد و لکه های پوستی در روی بذر
 • وجود یا نبود حلقه ها، تارهای مویی و زوائد نوک تیز و برخی اشکال هندسی دیگر روی بذر
 • ساختار درونی، محل قرار گیری، جنسیت و اندازه جنین و وجود یا نبود اندوسرم در داخل ساختار درونی بذر

شناسایی بذور ناشناخته یکی از مهمترین موضوعات در دست تحقیق بشر می باشد. برای شناسایی بذور میتوان از فاکتور های اشاره شده در بالا استفاده کرد. در موارد بسیاری دانشمندان وقتی در شناسایی یک گونه تازه ناموفق هستند و با شکل ظاهری گیاه نمیتوانند آن را به درستی شناسایی کنند، از بذر گیاه برای شناسایی استفاده میکنند. بذر با توجه به ساختاری که دارد در شناسایی گونه های جدید و کمتر شناخته شده راهنمای بسیار خوبی می باشد. در مواردی که بذور قابل شناسایی نباشد میتوان با کشت آن یا استخراج دی ان ای آن و مقایسه با گونه های اروجینال و اصلی، آن را شناسایی کرد.

شناسنامه بذر: آنچه که در خرید و فروش بذور کشاورزی مهم می باشد خصوصیات نژادی بذر می باشد. نژاد بذر به اصالت و پیشینه آن اشاره دارد. معمولا اگر بذری دارای نژاد و اصالت بالایی باشد دارای ارزش مالی و تحقیقاتی بالایی می باشد.

در بازار خرید و فروش گیاهان دارویی، با توجه به اهمیت نژاد و اصالت، شرکتهای مختلف در زمان معرفی بذور جدید، از اصالت و نژاد آن حرف میزنند و در مراحل بعدی به مزیت های نژاد تازه معرفی شده میپردازند. اغلب تحقیقات بنیادی در زمینه گیاهان دارویی نیز برای کشت و رده بندی بهترین نژاد ها از نظر درصد متابولیت های ثانویه و میزان عملکرد در سطح هکتار و مقاومت به تنش های زیستی و غیر زیستی صورت می پذیرد.

آنچه که برای کشاورز و تولید کننده مهم می باشد، علمکرد و کیفیت بالا، مقاومت به آفات و بیماری ها و برخی تنش های زیستی مانند کم آبی و شوری می باشد. اگر بذری دارای چنین مزیت هایی باشد به کشاورز کمک میکند تا در رقابت با سایر تولید کننده های موفق تر عمل کند. بنابراین این سوال در زمان خرید بذر بسیار پرسیده میشود که شناسنامه بذر چیست؟

در واقع در شناسنامه بذر برخی خصوصیات ظاهری و فیزیولوژیکی عرضه میشود که کشاورز بر اساس آن خصوصیات اقدام به خرید بذر میکند. در یک شناسنامه کلی و معتبر حتما اطلاعات زیر آورده میشود.

 • نام عمومی بذر
 • نام علمی، واریته، گونه و خانواده بذر
 • درصد خلوص فیزیکی بذر
 • درصد جوانه زنی بذر
 • محل تولید و سال تولید
 • شرکت تولید کنننده و آدرس آن
 • و برخی اطلاعات مشابه که معمولا در کاتالوگی که به همراه بذر عرضه میگردد به انها اشاره میشود.

ما در مجموبه هربال مارکت تمام بذور تولید شده یا خریداری شده از کشاورزان را با امکانات موجود بررسی کرده و اطلاعات مورد نیاز را جمع آوری میکنیم. قبل از فروش هر بذر، آن را از نظر درصد خلوص فیزیکی، درصد جوانه زنی و برخی خصوصیات دیگر مورد بررسی و ارزیابی قرار میدهیم. و تمام اطلاعات بدست آمده را در شناسنامه بذر برای خریدار ارسال میکنیم.

متاسفانه به علت کمبود امکانات و سازمانهای تایید کننده کیفیت و اصالت بذر ما مجبور هستیم خود برای بذور تولید شده در هربال مارکت برگ اصالت و ضمانت کیفیت بذر ارائه کنیم. از این نظر ما برای کاری که انجام میدهیم و بذری که در اختیار کشاورز قرار میدهیم مطمئن و مصمم هستیم (تصویر زیر نمونه ای از یک شناسنامه برای بذر اسطوخودوس افیسینال تولید شرکت فارماست می باشد).


شناسنامه بذر

 

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
درباره مدیریت سایت

1 پاسخ به شناسنامه بذر گیاهان دارویی

[بالا]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *